Szukanie działki nigdy nie było równie proste

You are currently viewing Szukanie działki nigdy nie było równie proste

Jeśli wstępnie zaprojektujesz swój dom i poznasz wymiary działki. To najlepszy moment na szukanie działki. Teraz poznasz narzędzi, które pomogą Tobie w poszukiwaniach. Tak by poszukiwania przebiegły sprawnie i bezproblemowo.

 

Nasze życie w dużej mierze przeniosło się do internetu. W końcu, nawet teraz się w nim spotykamy. To właśnie internet jest bardzo efektywnym narzędziem do szukania działki. Zrobisz to za pośrednictwem portali ogłoszeniowych czy Facebooka.

Portale ogłoszeniowe

Ogłoszenia sprzedażowe znajdziesz na wszelkiego rodzaju portalach ogłoszeniowych. Wyróżniamy takie portale jak:

 • ogólnopolskie portale ogłoszeniowe: OLX, Otodom czy Gradka. Są to bardzo znane strony, dlatego często dodawane są tam ogłoszenia sprzedażowe. Niestety, oprócz ogłoszeń prywatnych są tam ogłoszenia zamieszczane przez biura nieruchomości (nie oznacza to, że są to one złe, jednak należy podejść do nich nieco inaczej- o czym w dalszej części),

 • lokalne portale ogłoszeniowe, są to wszelkiego rodzaju portale zamieszczające ogłoszenia z danego rejonu, np:

  • rzeszowiak.pl- Rzeszowski Portal Ogłoszeniowy,

  • krakusik.pl- Ogłoszenia Kraków,

  • wroclawiak.pl- Wrocławski serwis ogłoszeń, infoserwiselk.pl- serwis informacyjny Ełk

 

Powyżej wymieniłem tylko przykładowe lokalne serwisy. Prawdopodobnie w wyszukiwarce google znajdziesz serwisy z Twojego miasta. Jeśli szukasz działki w małej miejscowości sprawdź serwisy dużych miast znajdujących się w okolicy.

 

Strony te nie są obecnie bardzo popularne, jednak możesz znaleźć na nich kilka/kilkanaście ogłoszeń. Mają jednak one przewagę nad ogólnopolskimi, ponieważ często są darmowe. Przez co prywatni sprzedawcy chętnie wrzucają tam ogłoszenia.

 

Facebook

Przydatnym narzędziem może okazać się także Facebook. Odszukaj lokalne grupy facebookowe. Skorzystaj z tych o tematyce budowy domu (np. budowa domu Kraków) ale także sprawdź grupy kupno-sprzedażowe (Kupno i sprzedaż Chojnice i okolice), czy te związane z portalami ogłoszeniowymi (OLX Sprzedaż Kupno Polska).

Oprócz sprawdzenia powyższych stron, warto także samemu dodać tam ogłoszenia. Prawdopodobnie nie będzie dużego odzewu. Biorąc jednak pod uwagę, że napisanie takiego ogłoszenia nie zajmie dużo czasu, to zawsze warto zwiększyć swoje szanse.

Lokalne narzędzia

Poza tymi internetowymi poszukiwaniami. Warto podjąć także te terenowe.

Do dyspozycji masz takie sposoby jak:

 • Przetargi gminne, w niektórych miejscach, gminy sprzedają swoje działki. Sprawdzić czy nie ma takich przetargów u Ciebie. Informacje o przetargach znajdziesz na stronie internetowej gminy. Jeśli ich tam nie ma, zapytaj bezpośrednio w urzędzie. Przy okazji dowiesz się, czy będą organizowane w niedalekiej przyszłości,

 • Pytaj wśród znajomych, porozmawiaj ze ze znajomymi, czy ktoś nie ma zamiaru sprzedać swojej ziemi.

 • Zapytaj ludzi budujących dom w okolicy. W końcu niedawno sami szukali tam parceli, dlatego mogą być dobrze poinformowani w tej kwestii i zawsze coś podpowiedzą.

 • Spytaj w osiedlowych sklepach. Szczególnie w tych małych, gdzie sprzedawcy znają bardzo dobrze swoich klientów.

  Możesz też zadać pytanie ludziom mieszkającym w okolicy. Jednak tutaj radzę zachować dystans. Szczególnie teraz, gdy wszędzie mówi się o oszustach. Ludzie są coraz mniej ufni i podchodzą do obcych ostrożnie. Dlatego warto podejść do tematu z rozwagą.

 • Poszukaj w okolicy, w ten sposób możesz natrafić na ogłoszenia na słupach, tablicach informacyjnych czy też bezpośrednio na działce.

Biuro nieruchomości

Teraz wrócę do tematu biur nieruchomości.

Biura nieruchomości, są świetnym miejscem na znalezienie działki, domu czy mieszkania. Jednak warunkiem koniecznym jest to, aby agent nieruchomości był ekspertem w swojej dziedzinie. Niestety obecnie coraz rzadziej można trafić na takie osoby. Często agenci nastawieni są tylko na zysk i nic innego ich nie interesuj. Takich musisz unikać. Teraz przedstawię Tobie na co zwrócić uwagę przy wyborze biura nieruchomości:

Doświadczenie pośrednika

Pośrednik powinien być przede wszystkim kompetentny i doświadczony. Powinien posiadać wiedzę w takim zakresie jak:

 • prawa związanego z obrotem nieruchomości, (by mógł efektywnie przeprowadzić proces sprzedaży),

 • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, (by mógł sprawdzić wszystkie ograniczenia związane z działką),

 • prawa związanego z własnością nieruchomości, (by mógł sprawdzić, czy na działce nie ciąży zadłużenia lub inne zobowiązania),

 • wiedzy technicznej związanej ze stanem technicznym działki, (by mógł określić, czy na działce będziesz w stanie wybudować swój dom np. sprawdzi poziom wód gruntowych, a także nośność gruntu),

   

Oczywiście tę wiedzę pośrednik może zdobyć z książek. Jednak dużą jej część zdobywa wraz z kolejnymi transakcjami.

Doświadczenie agenta może być nieocenione, także przy szukaniu parceli w danej lokalizacji.

Opinie

Doświadczenia agenta nieruchomości to ważny aspekt. Jednak nie bierz tylko i wyłącznie tego aspektu przy wyborze biura nieruchomości.

Przed podjęciem decyzji sprawdź wiarygodność pośrednika. Możesz to zrobić pytając swoich znajomych o polecenie biura. Jeśli twoi znajomi są zadowoleni z usługi to z dużym prawdopodobieństwem Ty też będziesz.

Poszukaj opinii w internecie. Znajdziesz je zarówno w wizytówkach google jak i w mediach społecznościowych (na stronie facebookowej danego biura). Czytając opinie weź pod uwagę, że niektóre mogą być podkoloryzowane zarówno: pod względem negatywnym (czepialski klient, który chce oczernić biuro albo konkurencji, która działa nieuczciwie), jak i pod względem pozytywnym (opinie wystawione na zlecenie biura). Warto zwrócić uwagę na ilość opinii i czas ich wstawienia. Czy są wrzucone w jednym tygodniu czy może na przestrzeni dłuższego czasu.

Rejon działania

Na skuteczność działania agenta, wpływ będzie miała znajomość rejonu działania. Jego wiedza na temat danego rejonu skutkować będzie:

 • znajomością cen działek w danym rejonie,

 • wiedzą na temat miejscowego planu zagospodarowania,

 • wiedzą na temat dostępności działek (czy nowe parcele pojawiają się na sprzedaż co tydzień, czy też raz na rok)

 • wiedzą na temat innych potencjalnych kupców.

Dodatkowo wraz ze znajomością terenu, agent wyrabia sobie siatkę kontaktów. Może się zdarzyć, że będzie wiedział o jakiejś potencjalnej działce. Nawet jeśli nie będzie ona nigdzie wystawiona (np. ktoś kiedyś wspominał, że chce sprzedać swoją posesję).

Taka kwestia ma znaczący wpływ, na powodzenie twoich poszukiwani. Właśnie dlatego powinieneś rozważyć zatrudnienia pośrednika nieruchomości.

Zakres usług

Warto już na samym początku ustalić zakres usług, które wykona dla Ciebie agent nieruchomości. Jeśli jego zadaniem będzie tylko wyszukanie działki. Bez jej sprawdzenia i udziału w sprzedaży. Ponadto agent pokaże Tobie działki, które są wystawione na internecie to jego rola jest zbędna.

Dlatego już na początku sprawdź jakie usługi oferuje agent. Dodatkowo ustal za co pobiera on wynagrodzenie, czy za samo poszukiwanie, czy też za sprzedaż.

Podczas rozmowy z agentem poproś, żeby przedstawił on wasz plan działania. Jakie kroki podejmie zanim przedstawi Wam ofertę, czy sprawdzi jej stan techniczny, czy sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni. Jeśli zatrudnisz biuro, warto byś poświęcili minimalną ilość czasu na poszukiwania, w końcu po to zatrudniasz agenta.

Wiesz jakiej działki szukasz, wiesz też gdzie jej szukać. Czas rozpocząć poszukiwania.

Rozglądajcie się w okolicy, sprawdzaj ogłoszenia, a jak już z znajdziesz wymarzoną działkę to… Weźcie głęboki oddech i nie podejmujcie żadnej pochopnej decyzji.

Przed zakupem działkę dokładnie sprawdzić wszystkie szczegóły.

Dodaj komentarz