Strzemiona zbrojeniowe- wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

You are currently viewing Strzemiona zbrojeniowe- wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Strzemiona zbrojeniowe 

Strzemiona zbrojeniowe to elementy pomocnicze zbrojenia. Są one wyginane jako prostokąty, czasem także okręgi czy trójkąty. Mogą one być wykonane ręcznie- na budowie bądź mechanicznie- w sposób półautomatyczny i automatyczny.

Zadaniem strzemion  jest tworzenie belek poprzez utrzymanie prętów głównych w odpowiednim położeniu, stabilizacja ich oraz przenoszenie obciążeń poprzecznych elementów budynku. Strzemiona w zbrojeniach montowane są prostopadle do prętów głównych.

Strzemiona zbrojeniowe a normy

Belki zbrojeniowe składają się z prętów głównych oraz pomocniczych jak np. strzemiona. Zgodnie z Europejskimi Normami konstrukcji żelbetowych (Eurokod 2 – opisującej konstrukcje żebetowe) na pręty pomocnicze (strzemiona zbrojeniowe) stosuje się głównie stal o klasie A-I czyli pręty gładkie ze stali S235JR (stare oznaczenie ST3). Stal ta cechuje się wytrzymałością na obciążenia zmienne i dynamiczne. Dodatkowym jej atutem jest możliwość pracy w środowisku agresywnym.

Na pręty główne natomiast musi być użyta stal o klasie A-III  i A-IIIN (pręty żebrowane). Spowodowane jest to większą wytrzymałością na rozciąganie.

Stal na strzemiona (a także na całe zbrojenie) powinna być odpowiednio przygotowana i oczyszczona. Nie powinna posiadać zabrudzeń (smarami, czy błotem), czy rdzy- dopuszczalny jest lekki nalot. Mocniejszą korozję należy oczyścić szczotką drucianą lub papierem ściernym, a  w skrajnych przypadkach (dużego zardzewienia) piaskowana.

Wykonanie strzemion zbrojeniowych

Strzemiona zbrojeniowe najczęściej są wykonane z drutu o średnicy 6mm. Minimalna średnica pręta na strzemiona wynosi 4,5 mm. Mają one  wymiary boków od 4 cm do nawet 80 cm. Montowane są, co 30-50 cm różnice między odstępami  strzemion nie powinny być większe niż 2 cm. Dla przykładu jeśli rozstaw strzemion wynosi 30 cm, to dopuszczalne są wahania wymiarów między 28 a 32 cm . Zarówno wymiary strzemion jak i ich rozstawy umieszczone są w projekcie i należy ich przestrzegać. Dobierane są one przez konstruktora na postawie obliczeń wytrzymałościowych.

Łączenie strzemion zbrojeniowych z prętami głównymi odbywa się za pomocą drutu wiązałkowego, minimalna ilość prętów głównych w belce wynosi 4, i są mocowane w narożach strzemion tworząc belkę. Może być  więcej prętów głównych-  w takim przypadku mocuj się je na środkach boków strzemion.

Strzemiona stosowane są do zbrojenia takich elementów jak: słupy, fundamenty, schody czy też elementy obciążone konstrukcją (np. wieńce czy nadproża).

Do strzemion- czy też do elementów pomocniczych zbrojenia z drutu możemy zaliczyć też strzemiona V-ki na strop Acermana. Są to elementy przypominające literę V z wydłużonymi poziomymi bokami. Czy też S-ki czyli strzemiona wygięte w literę S. Są to strzemiona stosowane do żeber rozdzielczych w stropach Teriva

Dodaj komentarz